piątek, 26 października 2012

16. // Orzechy.





Jesień to czas, w którym zbieramy orzechy. 
U nas w Polsce najczęściej włoskie i laskowe. 
W sklepach możemy kupić bardziej egzotyczne 
odmiany. Czym się one różnią? 
Czy stereotypy o orzechach, 
że dodają mądrości albo 
że zawierają dużo tłuszczu są słuszne? 
W tej notce odpowiedzi na te pytania:). 
To pierwszy post z serii zdrowie i odchudzanie,
mam nadzieję, że nie ostatni:)





Orzechy należą do owoców suchych, wyróżniamy kilka rodzai orzechów:

- orzech WŁOSKI - najpopularniejszy w Polsce; owoce zbierane jesienią, wyłaniają się z zielonych, twardych i brudzących skorupek. Wyróżniają się najczęściej słodkim, delikatnym smakiem, chociaż zdarzają się również odmiany o gorzkawym posmaku. Charakteryzują się jasnobrązową skorupą, nasienie jest pokryte cienką skórka, która jest znacznie jaśniejsza po zerwaniu niż w przypadku wysuszonych owoców. Jeśli chodzi o kształt orzechów, jest on raczej owalny, a skorupa jest mocno pofałdowana, poniekąd przypomina mózg. Zawierają wysokie stężenie kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, są bogate w błonnik , witaminy z grupy B, magnez, przeciwutleniacze (witaminę E). Orzechy włoskie są bardzo dobrym źródłem manganu, miedzi oraz  minerałów, które są odpowiedzialne za antyoksydacyjną  obronę organizmu. Korzystnie działają na choroby układu krążenia. Orzech ma łagodne działanie przeczyszczające, co jest korzystne w przypadku zaparć. Zawiera witaminy i składniki mineralne, które są doskonałym budulcem mięśni i innych tkanek, poprawiają metabolizm organizmu.


Wartość energetyczna i odżywcza w 100g:
  • kilokalorie: 666 kcal
  • kilodżule: 2787 kJ
  • białko:15 g
  • tłuszcz: 62 g
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe: 40,9 g
  • węglowodany: 12,1 g
  • substancje balastowe: 6,1  g




- orzech LASKOWY- uważany za bardzo smaczny, szczególnie uwielbiany przez dzieci, często pojawia się jako dodatek do czekolad czy innych słodyczy. Charakteryzują się delikatnym, słodkim smakiem oraz najczęściej brązową barwą. Natomiast, jeśli chodzi o kształt, to przeważają orzechy kuliste, chociaż zdarzają się jeszcze m.in. owalne owoce. Ponadto zawierają najwięcej wartości odżywczych, gdyż są bogate w fosfor, miedź, magnez, mangan, a także w witaminy B1, B6, PP, K, E i folany oraz w kwas foliowy, dlatego powinny się nimi objadać przyszłe mamy. Przede wszystkim, regularne spożywanie orzechów przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu oraz zapobiega przed wystąpieniem zawałów.




  w 100g     w 1 garści (30g)
Energia   628kcal 188kcal
Białko   15g 4.5g
Tłuszcz    61g 18.3g
Węglowodany    17g 5.1g
Błonnik    9.7g 2.9g










- orzech ARACHIDOWY (fistaszki, orzechy ziemne) - pochodzą z Brazylii. Charakteryzują się lekko gorzkim smakiem i  intensywnym, ale przyjemnym aromatem. Ponadto wyróżniają się owalnym lekko wydłużonym kształtem. Jeśli chodzi o kolor, świeże owoce posiadają jasną barwę, a prażone lekko kremową.
Fistaszki zawierają najwięcej kwasu foliowego ze wszystkim odmian orzechów, dlatego  powinny spożywać je w szczególności kobiety spodziewające się dziecka, nastolatki i osoby prowadzą aktywny tryb życia. Zawierają wysokowartościowe białko roślinne.
Oprócz tego, orzechy ziemne wykorzystywane są również w kosmetyce do produkcji olejków do ciała, które doskonale sprawdzają się podczas masażu oraz stanowią skład wielu kosmetyków, zwłaszcza olejków do kąpieli przeznaczonych dla osób ze suchą skórą lub mającą predyspozycje do łuszczenia się, ponieważ olej zmiękcza naskórek, a co najważniejsze rewelacyjnie się wchłania.




       w 100g   w 1 garści (30g)
Energia        603kcal    181kcal
Białko        26g    7.8g
Tłuszcz        50g    15g
Węglowodany        14g    4.2g
Błonnik        6.9g    2.1g






- orzech NERKOWCA - posiadają jasnokremową barwę, swą nazwą zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi, który przypomina nerki.
Uważane są za najsmaczniejsze orzechy świata, bowiem wyróżniają się delikatnym, słonawym smakiem, lekko migdałowym. Oprócz tego, charakteryzują się oryginalnym aromatem. Ponadto, są bogate w kwasy tłuszczowe, które mają zbawienny wpływ na naszą skórę. Pozytywnie działają na nasz układ krwionośny i nerwowy. Zwykle spożywane są w całości, mogą być też prażone i w tej postaci świetnie się sprawdzają jako przekąski do trunków alkoholowych. Poza tym, dodawane są do przepysznych sałatek oraz wykorzystywane są do dekorowania ciast. Stanowią także stały składnik m.in. w kuchni chińskiej lub indyjskiej, nadając daniom wybornego smaku.


Wartość energetyczna w 100 g:553,00 kcal
Białko w 100 g:10,20 g
Węglowodany w 100 g:26,50 g
Tłuszcz w 100 g:43,50 g







- PISTACJE  -  pozwalają utrzymać smukłą sylwetkę, dlatego że jedna pistacja zawiera tylko 3 kalorie. Ponadto, zawierają w swym składzie dużą ilość błonnika, co wspomaga pracę układu pokarmowego, a także dzięki temu, że są bogate w luteinę i zeaksantynę zapobiegają chorobom oczu. 
A, co najważniejsze są niesamowicie pożywne i bez problemu dzięki nim zaspokoimy każdy głód. Przede wszystkim, można je spożywać na surowo, chociaż bardzo często wykorzystywane są w produkcji lodów, deserów, a także jako nadzienie słodyczy, natomiast zmielone orzechy idealnie naddają się jako przyprawa do mięs. 





                    w 100g            w 1 garści (15g)
Energia                     589kcal 88kcal
Białko                       2 0.5g 3.1g
Tłuszcz                      48.5g 7.3g
Węglowodany                      25g 3.8g
Błonnik                      6.1g 0.9g









MIGDAŁY - są cennym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, Znajdziemy w nich także witaminę E - substancję młodości, która chroni przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i chroni przed chorobami układu krwionośnego; witaminę B2, odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i narządów wzroku; istotne dla organizmu mikroelementy: m.in. cynk (wzmaga działanie układu odpornościowego) oraz magnez (pomaga radzić sobie ze stresem).


Wartość energetyczna w 100 g:572,00 kcal
Białko w 100 g:20,00 g
Węglowodany w 100 g:7,60 g
Tłuszcz w 100 g:52,00 g






 Jak widać, orzechy to kopalnia witamin i składników mineralnych. Nie zawierają szkodliwych tłuszczów trans, a dla osób na diecie są dobrą przekąską. Należy jednak wiedzieć, że np. solone pistacje będą mniej zdrowsze i bardziej kaloryczne niż niesolone i nieprzetwarzane. To samo dotyczy migdałów, fistaszków itd.
Dla osób dbających nie tylko o linię, ale też o zdrowie  -  codziennie powinniśmy zjadać  5-10 orzechów! Przesadzić z tłuszczem można łatwo, dlatego taka optymalna dawka nie zaszkodzi, a bardzo pomoże.
 Z orzechów możemy zrobić pyszne ciasta, zdrowe nalewki,  użyć jako posypki, dodać do musli i innych deserów. Polecam jedzenie orzechów, kiedy byłam na diecie i chciałam coś przegryźć, wybierałam orzechy - dodawały energii i wiele innych wartości odżywczych. Pamiętajcie tylko, że ważny jest umiar.